Opiekun medyczny a przygotowanie osocza bogatopłytkowego do zabiegów medycyny estetycznej.

Niedawno natknęliśmy się na reklamę szkolenia „Pobranie krwi i przygotowanie osocza bogatopłytkowego do zabiegów medycyny estetycznej”. Organizator przekonywał w nim, że po tym szkoleniu opiekun medyczny będzie mógł nie tylko przygotowywać osocze bogatopłytkowe do zabiegów medycyny estetycznej ale i wręcz je podawać.

W związku z tym, że takie efekty kształcenia nie znajdują się w podstawie programowej i opiekun medyczny, który ukończył właściwe kształcenie nie ma tego w zakresie kompetencji, skontaktowaliśmy się z organizatorem by zapytać o podstawy prawne uzyskania kompetencji do tego. Niestety nie uzyskaliśmy jasnej odpowiedzi – organizator poinformował nas jedynie, że kwestie prawne poruszane będą na szkoleniu i zaprosił do wykupienia szkolenia.

Jako, że odpowiedź ta nie była dla nas satysfakcjonująca i według naszej wiedzy opiekun medyczny nie ma możliwości uzyskania takich kompetencji zwróciliśmy się do źródła – zapytaliśmy o to Ministerstwo Zdrowia.

W odpowiedzi możemy przeczytać m.in. (podkreślenia własne):

(…)

W związku z powyższym opiekun medyczny, który ukończył kwalifikację MED.14 lub zrealizował i ukończył „Program kursu kwalifikacyjnego dla opiekunów medycznych uzupełniającego w zakresie kwalifikacji MED.14 Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” nabywa wiedzę i umiejętności m. in. w zakresie pobierania krwi żylnej i włośniczkowej do badań laboratoryjnych w podmiotach leczniczych, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz w środowisku domowym. Ponadto ww. podstawa programowa opiekuna medycznego uwzględnia w efektach kształcenia czynności związane z pobieraniem krwi jedynie w celach badawczych, a nie przygotowywania, obróbki preparatu do podania pacjentowi.

(…)

Zatem opiekun medyczny, który ukończył kwalifikację MED.14 lub zrealizował i ukończył „Program kursu kwalifikacyjnego dla opiekunów medycznych uzupełniającego w zakresie kwalifikacji MED.14 Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej” nabywa wiedzę i umiejętności m. in. w zakresie podawania leków osobie chorej i niesamodzielnej jedynie na zlecenie lekarza lub pielęgniarki.

Biorąc pod uwagę kwestie związane z przygotowaniem i podaniem osocza bogatopłytkowego przez opiekuna medycznego uprzejmie informujemy, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2023 r. w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U. z 2023 r. poz. 1189) to lekarz i lekarz dentysta posiadający prawo wykonywania zawodu może ubiegać się o wydanie certyfikatu umiejętności zawodowej w zakresie medycyny estetyczno-naprawczej. Wobec tego opiekun medyczny nie posiada kwalifikacji zawodowych do przygotowania i podania osocza bogatopłytkowego pacjentowi w formie iniekcji podskórnej.

Ponadto należy podkreślić, iż zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych (Dz.U. poz. 1972), która weszła w życie 26 marca 2024 r., osoby wykonujące zawód medyczny m. in opiekunowie medyczni podlegają odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego. (…)

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że nie prowadzi prac nad rozszerzeniem kompetencji opiekunów medycznych o przygotowanie i podanie osocza bogatopłytkowego.

Czyli podsumowując:

  • opiekun medyczny nie ma kompetencji do przygotowania osocza bogatopłytkowego i/lub jego podania,
  • żadne szkolenie nie daje uprawnień do wykonywania tych czynności,
  • opiekun medyczny podlega odpowiedzialności zawodowej za naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem zawodu (w tym przypadku przekroczenie uprawnień i wykonywanie czynności zastrzeżonych dla innych zawodów medycznych),
  • MZ nie ma planów do tego, by opiekunowie medyczni mogli wykonywać te czynności,
  • również OSOM nie przewiduje działań w tym kierunku.

Uważajcie proszę na oferowane szkolenia – nie ma na ten moment żadnych szkoleń, które rozszerzają katalog czynności, które może wykonywać opiekun medyczny. Wyjątkiem jest Kurs Kwalifikacyjny organizowany przez CMKP, ale ten wyrównuje różnice programowe pomiędzy 1,5 roczną szkołą policealną a poprzednimi formami kształcenia – zatem jest to trochę co innego. Ewentualne dodatkowe czynności i formy uzyskania uprawnień muszą być określone w ustawie o niektórych zawodach medycznych.

Pełna treść odpowiedzi.