Obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego – zasady

Osoby, które uzyskały wpis w Centralnym Rejestrze Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego otrzymały na początku tego roku powiadomienie w Rejestrze o utworzeniu nowego okresu edukacyjnego, obejmującego lata 2025 – 2029. Jest to związane z obowiązkiem ustawicznego rozwoju zawodowego, co wynika z zapisów Ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Poniżej dokładniej wyjaśniamy o co chodzi. W tekście zawarto również odniesienia do artykułów Ustawy o niektórych zawodach medycznych lub Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2024 r. w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących niektóre zawody medyczne, będącego aktem wykonawczym Ustawy.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych zakłada prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację swojej wiedzy i umiejętności zawodowych. Może być on realizowany przez kształcenie podyplomowe lub doskonalenie zawodowe (art 20).

Okres edukacyjny rozpoczyna się od początku roku kalendarzowego po roku, w którym uzyskało się wpis do Rejestru i obejmuje 5 lat (art. 39). Stąd też dla osób zarejestrowanych w 2024 roku okres ten rozpoczyna się od 1 stycznia 2025 i trwa do 31.12.2029. Dla osób, które uzyskają wpis w tym roku okres ten rozpocznie się od 01.01.2026 i potrwa do 31.12.2030.

Każda osoba wykonująca zawód medyczny ma obowiązek uzyskania 200 punktów edukacyjnych w każdym z tych 5-letnich okresów, z czego 120 punktów należy uzyskać za udział w kursie doskonalącym (Rozporządzenie, §3). W przypadku zdobycia większej ilości punktów nie przechodzą one na kolejny okres edukacyjny, podobnie punkty zdobyte przed rozpoczęciem okresu edukacyjnego (np. udział w szkoleniach w 2024 roku dla osób, które zaczynają okres edukacyjny od 2025 roku) nie będą się do niego liczyć – wyjątkiem jest udział w kursie kwalifikacyjnym.

Osoby, które ukończyły kurs kwalifikacyjny, organizowany przez CMKP w 2023 roku, mogą uzyskać 40 punktów w pierwszym okresie edukacyjnym (art. 101).

Ukończenie danych form rozwoju ustawicznego należy odnotować w Karcie rozwoju zawodowego osoby wykonującej zawód medyczny (Rozporządzenie, Załącznik nr 2). Kartę wydaje Wojewoda właściwy dla miejsca zamieszkania osoby wykonującej zawód opiekuna medycznego i należy ją zwrócić wypełnioną w ciągu 30 dni od zakończenia okresu edukacyjnego (art. 39). W pierwszej części należy uzupełnić swoje dane, w kolejnej dane dotyczące ukończenia kursu doskonalącego, następnie w części II A. dane dotyczące ukończenia innych form rozwoju ustawicznego, których ukończenie potwierdza podmiot zewnętrzny. Część II B. Służy do potwierdzania ukończenia form rozwoju ustawicznego, które potwierdza własnoręcznie sama osoba wykonująca zawód medyczny. W przypadku opiekuna medycznego będą to bardzo rzadkie sytuacje i głównie należy uzyskać potwierdzenie udziału w kursach/warsztatach itp. w części A. Ostatnia część zawiera informację o dopełnieniu lub nie obowiązku rozwoju ustawicznego przez daną osobę – tę część wypełnia Wojewoda na podstawie otrzymanych dokumentów.

Spełnienie (lub nie) obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego będzie odnotowywane w Rejestrze i widoczne dla osób, które będą chciały zweryfikować danego opiekuna medycznego.

Rozporządzenie określa też dokładniej ile punktów daje jaka forma rozwoju ustawicznego (Rozporządzenie, Załącznik nr 1). Tak jak wspomnieliśmy wcześniej w każdym okresie edukacyjnym należy zdobyć 200 punktów, przy czym 120 należy uzyskać za udział w kursie doskonalącym. Należy zwrócić uwagę, że niektóre formy mają limit punktów, który można zdobyć w danym szkoleniu lub w całym okresie edukacyjnym. Co istotne kurs doskonalący mogą prowadzić wyłącznie podmioty wpisane na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego prowadzoną przez CMKP (art. 33), podobnie jest w przypadku kursu kwalifikacyjnego – ten organizuje wyłącznie CMKP (art. 24). Pozostałe formy kształcenia mogą być organizowane przez różne podmioty, jednak muszą one dotyczyć zawodu opiekuna medycznego. Poza koniecznością ukończenia kursu doskonalącego nie ma określonych form rozwoju ustawicznego, które należy ukończyć. To dana osoba decyduje co i kiedy chce ukończyć.

Uwaga! Na ten moment trwają prace nad kursem doskonalącym. Kursem kwalifikacyjnym jest kurs organizowany przez CMKP, który służy wyrównaniu różnic programowych pomiędzy opiekunami medycznymi kształconymi w kwalifikacjach Z.4, MS.03, MED.3 (roczna szkołą policealna) a MED.14. Kolejna edycja kursu kwalifikacyjnego ma ruszyć w drugiej połowie tego roku. W ramach projektu 7000 opiekunów medycznych będzie mogło skorzystać bezpłatnie z kursu kwalifikacyjnego a 2000 opiekunów medycznych z kursu doskonalącego.

Rozwój ustawiczny może być finansowany z różnych źródeł – niektóre organizacje oferują bezpłatne szkolenia/warsztaty/konferencje, kursy kwalifikacyjne i doskonalące będą finansowane dla grupy opiekunów medycznych ze środków unijnych, bezpłatne kursy będzie organizowało również Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie opieki medycznej w Krakowie. Niektóre wydarzenia będą jednak płatne. W związku z obowiązkiem rozwoju ustawicznego można zwrócić się do pracodawcy o sfinansowanie lub dofinansowanie danego szkolenia – jednak zależy to wyłącznie od pracodawcy (chyba, że wymaga ukończenia jakiegoś szkolenia). Dodatkowo każdej osobie przysługuje, na jej wniosek, do 6 dni roboczego urlopu szkoleniowego, w każdym roku, który jest płatny jak urlop wypoczynkowy. Termin urlopu każdorazowo ustalany jest z pracodawcą (art. 40).

Poniżej prezentujemy tabelę z wybranymi formami rozwoju ustawicznego (tymi które będą najczęstsze wśród opiekunów medycznych) wraz z ilością punktów, które można uzyskać. Pełen wykaz form rozwoju ustawicznego znajduje się w załączniku nr 1 do Rozporządzenia. Tabela dostępna jest również do pobrania pod tym linkiem.


Wykaz niektórych form ustawicznego rozwoju przygotowany przez
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych
wraz z liczbą punktów edukacyjnych
opracowany na postawie Ustawy o niektórych zawodach medycznych
Lp.Forma ustawicznego rozwoju zawodowegoLiczba punktów edukacyjnychMaksymalna liczba punktów edukacyjnych w danym okresie szkoleniowym
1
Udział w kursie doskonalącym (udział w jednym kursie doskonalącym w danym okresie jest obowiązkowy)
120
2
Seminarium
2 punkty za każdą godzinę50
3
Kongres, zjazd, konferencja lub sympozjum naukowe
(nie krótsze niż 4 godziny)

5 za każdy dzień, nie więcej niż 20 za każde wydarzenie80
4Posiedzenie szkoleniowe stowarzyszenia*
10 za każdy dzień, nie więcej niż 20 za posiedzenie
5
Przygotowanie i wygłoszenie referatu lub prezentacji naukowej w formie plakatu lub doniesienia zjazdowego na trwających nie krócej niż 4 godziny dydaktyczne: kongresie, zjeździe, konferencji, sympozjum naukowym albo posiedzeniu szkoleniowym stowarzyszenia
2575
6Warsztat szkoleniowy5 za każdą godzinę, nie więcej niż 45 za cały warsztat
7Kurs lub szkolenie zakończone egzaminem3 za każdą godzinę, nie więcej niż 45 za kurs/szkolenie
8
Kurs lub szkolenie
1 za każdą godzinę45
9
Szkolenie organizowane przez pracodawcę
2 za każdą godzinę40
10
Kurs realizowany online, nie krótszy niż 2 godziny
2 za każdą godzinę40
11
Samokształcenie przygotowujące do prowadzenia szkoleń dla opiekunów medycznych lub prowadzenia kształcenia zawodowego
10 za każdy rok50
12
Wykonywanie czynności opiekuna medycznego w ramach wolontariatu
10 za każde 32 godziny80
13
Kurs kwalifikacyjny
40
14
Sprawowanie opieki nad uczniami odbywającymi praktyki zawodowe
10 za każdy rok50
15
Sprawowanie nadzoru nad osobami, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu medycznego
5 za każdy miesiąc

Gdy mowa o godzinie należy przez to rozumieć godzinę dydaktyczną, czyli 45 minut.

* Zgodnie z załącznikiem, takie posiedzenie może prowadzić stowarzyszenie zawodowe (obecnie tylko OSOM spełnia te warunki) lub samorządy zawodowe