Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego

Na rynku pojawiła się nowa pozycja dla opiekunów medycznych „Psychologia w zawodzie i w pracy opiekuna medycznego” wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Patronat nad książką objęła m.in. Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych.

Dzięki niej dowiecie się jak lepiej rozmawiać z pacjentami i ich rodzinami, jak przebiega rozwój psychiczny człowieka i wiele więcej. Publikację polecamy szczególnie aktywnym zawodowo opiekunom medycznym ale i wszystkim osobom, które opiekują się osobami niesamodzielnymi.

Książka dostępna na stronie: https://www.gwp.pl/psychologia-w-zawodzie-i-w-pracy-opiekuna-medycznego.html

Opis wydawcy (z powyższej strony):

Jakie kwalifikacje powinien mieć opiekun medyczny? Na jakie trudności jest narażony? W jaki sposób rozmawiać z osobami starszymi? Jak komunikować się z rodziną podopiecznego? Jak poradzić sobie z chorobą najbliższych?

Z roku na rok rośnie liczba osób starszych w naszym społeczeństwie. Opieka nad nimi, to bardzo ważny i trudny społecznie temat. Autorka książki wskazuje główne przyczyny rosnącego zapotrzebowania na opiekunów medycznych i bardzo dokładnie omawia ich rolę. Zauważa duże znaczenie pracy opiekunów zarówno w ujęciu medycznym, jak i społecznym, jak również przybliża najważniejsze kompetencje i cechy osoby pełniącej tę rolę.

Przedstawia analizę rozwoju psychofizycznego człowieka, wyszczególniając jego kolejne etapy, pomaga zrozumieć jak funkcjonuje psychika człowieka, w zależności od wieku oraz na czym skupiają się jego działania. Zwraca także uwagę na najczęstsze choroby i dysfunkcje dotyczące osób starszych, tłumaczy też z jakimi trudnościami i problemami wiąże się ten etap życia człowieka. Następnie pokazuje dualizm i złożoność relacji opiekun-podopieczny. Książka dostarcza również informacji o prawidłowym sposobie komunikacji z osobą starszą, uwzględniając typowe dla wieku blokady, czy przeszkody. Pomaga wypracować najlepszy model rozmowy, zachowując komfort obu stron.

Przedstawia również prawidłowe zasady komunikacji z rodziną podopiecznego, a także wskazuje najczęściej popełniane błędy. Autorka omawia również obciążenia psychofizyczne, z którymi może się zmierzyć opiekun. Szczegółowo przedstawia najczęściej spotykane zagrożenia. Podpowiada jak poradzić sobie z chorobą rodziców, dziadków. Porusza także trudny temat dylematów etycznych i moralności, co czyni książkę kompletnym studium nie tylko dla zawodowych opiekunów medycznych, ale również dla osób, które na co dzień mierzą się z chorobą bliskiej osoby.